Bram Stoker » Drákula

25. května 2011 v 20:18 | Lindsey |  • Čtenářský deník
Román Dracula je první zpracování upírské legendy do románové podoby. S vkusem, s ohledem na reálie a se znalostí vampyrismu se Stokerovi podařilo vzkřísit v povědomí milionů čtenářů prastarou legendu, provázející lidstvo odnepaměti. Do typicky měšťácké společnosti devatenáctého století, do prostředí viktoriánské Anglie umístil Stoker příběh, v němž s tmou a zkázou zápolí obyčejní lidé, nucení bojovat zbraněmi stejnými jako síla zla - symboly a prostředky čerpanými ze středověkých mýtů.

Příběh o hraběti Draculovi, který se ze svého tajuplného hradu ukrytého kdesi v Transylvánii, dostává až do Londýna, kde se proti němu postaví hrstka statečných, vedených starým lékařem Van Helsingem, je vyprávěn stylem deníkových zápisků jednotlivých postav a novinových článků. Samozřejmě od napsání tohoto románu uběhlo mnoho let a dnes už je (nejen) hororová literatura někde zcela jinde. Zejména klasické prvky anglického romantického románu 19. století mohou řadu čtenářů odradit. Přesto však Dracula zůstává napínavým a děsivým románem, který je považován za jedno ze základních děl hororového žánru.


Moje hodnocení » Teprve před pár týdny jsem se dostala k této klasice mezi upíry. Několik dní mi trvalo dopracovat se k závěru. Nedokáži říci, zda za to kniha stála či ne. Bram Stoker měl naprosto dokonalý nápad. Hrozně se mi líbí, že je příběh vyprávěn z různých úhlů a spojuje události, jež na první pohled spolu nesouvisejí. Naprosto miluji nechronologické kompozice děl. Průběh Drákulových cest byl taktéž zajímavý. Příhody v zámku byly super a postupná proměna Lucy naprosto fantastická! Kde je tedy chyba? Asi v polovině přestává být kniha zajímavou. Od té doby, co Van Helsing zjistí, že ve všech událostech má své staleté prsty upír, začíná být nudnou. Postupné pátrání mi přišlo zdlouhavé a to, že celou dobu pátrají po bednách s hlínou a omílají stále dokola ty samé fráze, je k zbláznění. K osobnímu střetu s ďábelským hrabětem dochází pouze jednou! A samotný závěr? Na pouhou stranu! Na poslední chvíli autor úplně zbytečně zabije jednu z hlavních postav. Nejspíše, aby se konečně dělo něco zajímavého. Celkově mohu říci, že i přes slibný začátek, mne kniha velice zklamala.

Celkové hodnocení » 4,5/10 bodů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janiss Janiss | Web | 25. května 2011 v 21:40 | Reagovat

do prčic, já to čtu tak třetí rok a furt jsem to nedočetla :D

2 Anjet Anjet | Web | 26. května 2011 v 11:52 | Reagovat

Já jsme ji četla nedávno. Popravdě mě zaujala více..než upírské "slátaniny". Podle mě je třeba trochu té klasické upířiny :-D

3 Lissa Lissa | Web | 16. června 2011 v 18:41 | Reagovat

Drakulu jsem četla. Jednou. Celkem se mi libil. Přece jenom berme ohled na to, že Bram žil o něco později než mi, ale musím říct, že kniha se mu podařila. Teda mnohem více než film. Dokonce mám zapis i ve školním čtenářském deníku. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.